Už titulek Vám jistě napověděl, o čem dnešní článek bude. Ano, o svatebních fotografiích. :) Zaměříme se krok po kroku, proč si vybrat svatebního fotografa, podle čeho vybírat a na co si dát pozor. No a o snubních prstenech třeba někdy příště :) Tak jdeme na to!

První otázka zní: Opravdu chcete svatební fotografie nafotit od rodinného příslušníka? Rozumíme, že se jedná o úsporu Vašich financí, ale jak už jsme zmínili v nadpisu, svatební fotografie bude to, co Vám zůstane po zbytek života. Navíc, jak myslíte, že si tento člen rodiny, kterému svěříte roli fotografa, užije Vaši svatbu. Jako první je tedy toto velmi důležité rozhodnutí - najmout profesionálního svatebního fotografa nebo svěřit focení dne D amatérovi? Dle našeho kamaráda a svatebního fotografa Milana Havlíka i nadšený amatér udělá kolikrát lepší fotku, než znuděný profík. Pokud se ovšem jedná o skutečného profesionála, který se bude snažit - fotky budou s tím správným "wow-efektem". Další věcí je, že i sebelepší amatér se neumí připravit na nejrůznější podmínky - romantickou fotku udělá za slunečného dne v 19.30 skoro každý - v srpnu v pravé poledne, kdy praží slunce na hlavy už tu romantiku udělá málokdo. Profesionální fotograf má většinou několikaleté zkušenosti, například Milan má za posledních 5 let nafoceno přes 80 svateb na různých místech od rozhleden, přes sklepy, zámky, hrady a louky. A jak nám řekl on sám, tak už ho nic moc nepřekvapí - pokud se tedy ženich nerozbřečí uprostřed obřadu. :) Proto doporučujeme: Své blízké si zvěte, aby si to užili a bavili se, ne aby na Vaší svatbě pracovali.

Pokud se rozhodnete pro svatebního fotografa, je důležité začít vybírat a vybrat včas. Někteří fotografové mají své diáře obsazené i na rok dopředu, což samozřejmě také vypovídá o kvalitě jejich služeb. Bohužel ve spoustě tzv. svatebních diářů je zařazen výběr fotografa v sekci "Co zařídit 6 měsíců před svatbou". Tou dobou už ale může být pozdě. Tady je jedno důležité pravidlo - jakmile máme zajištěný termín svatby, hledáme fotografa.

Ovšem kde hledat toho správného svatebního fotografa? Nejlepší reklamou pro fotografa jsou určitě reference. Ptejte se tedy známých a hledejte doporučení. Dále pak osobní zkušenost z nějaké svatby, kde jste byli hostem. Pokud nemáte takového známého, který by někoho doporučil, či osobní zkušenost - začíná hledání v katalozích, svatebních magazínech, na internetu a hlavně na svatebních veletrzích, kde je takových fotografů, kteří nabízejí své služby jistě více, takže můžete vybírat a porovnávat.

Na co si dát při výběru pozor? Z pohledu Milana určitě na kvalitu fotografií. Zde funguje jednoduché pravidlo líbí/nelíbí. Samozřejmě žádný profesionál se nebude prezentovat rozmazanými fotografiemi, či fotkami, co se zrovna nepovedly. Ale prvním indikátorem, že je něco špatně, většinou je, že kvalita a "zajímavost" té fotky se dohání v počítači - například černobílá fotka a barevný obličej nevěsty. Samozřejmě je to o vkusu každého z nás a i tento druh fotografíí může někoho nadchnout. Doporučujeme sjednat si s fotografem předsvatební schůzku a nechat si od fotografa vysvětlit co dělá, jak to dělá, proč to dělá a za co Vy jako klienti platíte. Nebojte se ptát. Zajímejte se, jak fotky dostanete - elektronicky či vytištěné. Ptejte se na možnost svatebních alb či fotoknížek.

Cena za fotografa se Vám zdá moc vysoká?? Na to má profesionál jen jedinou odpověď. Pokud má nevěsta s ženichem vše takzvaně tip ťop - výzdobu, šaty, líčení, místo, účes - a bude potom "šetřit" na fotkách, tak je to stejné, jako by šetřili na všem - nebudou z toho mít žádný výstup, žádnou vzpomínku, žádnou památku.

Po domluvě s fotografem zapracujte do harmonogramu dne čas na focení. Počítejte minimálně s jednou hodinou. Kvalitní portrétní fotky včetně přesunů na různá místa, dále skupinové fotky, družičky, rodiče, svědci... - to vše se za 15 minut v odpovídající kvalitě nafotit nedá.

Na závěr malá rada od profesionála. Pokud chcete mít jistotu pěkných fotek, vyberte si fotografa, který místo Vaší svatby velmi dobře zná, zde je ovšem to "nebezpečí", že fotky budou podobné jako u někoho, kdo už tam svatbu měl. Pokud chcete originální, nové pohledy, a hlavně, pokud chcete, aby se fotograf snažil, vezměte ho někam, kde nikdy nebyl, a on se bude muset v potu tváře snažit, aby tam nafotil to, co potřebuje.

PS: Děkujeme Milanu Havlíkovi za pomoc při tvoření tohoto článku a za poskytnutí ilustračních fotek. Jeho práci najdete na www.svatba.mhavli.cz

 

 

 
+420 704 726 742